Anasponsor

Başkanımız Dr. Erol Bedir Anadolu Ajansı’nın Sorularını Yanıtladı

Başkanımız Dr. Erol Bedir Türk futbolu ve yabancı kuralına dair Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

‘’Şu ana kadar Kulüpler Birliğinin yabancı sayısı konusunda hiçbir rakam üzerinde çalışması ya da federasyona tavsiyesi yok. Dövizdeki kur artışından takımlarımızın zarar görmesi ve dövizlerin dışarıya gitmemesi konusunda hemfikiriz ama ‘Yabancı sayısı kaç olsun?’ diye sorulursa ben cevap vermem. Türk futbolunun sorunu yabancı sayısı değil. Bunu konuşmak esas problemi perdelemeye çalışmaktır. Herkesin önce borçlarını ödemesi gerekiyor. Kendi içinde serbest piyasa ekonomisi uygulanmalı. Türk futbolcudan daha iyisini daha ucuza alacaksam yabancıyı alırım. Sırf kamuoyu tatmin olsun diye yabancı sayısını düşürürsek, üç ay sonra birisi de çıkar ‘Yabancı sayısını tekrar yükseltelim.’ der. Kısır bir döngü içinde kalırız. Federasyonun asıl fikir alması gereken konu yabancı sayısı değildir.

Bir mevzuat ile bu sağlanabilir. Kulüpler fazla para harcayamayacağına göre, yabancı futbolcular da bu şartlarda Türkiye’ye gelmeyeceğine göre, yerli oyunculara daha fazla şans doğacaktır. Ya da ucuz yabancılara kapı açacağız. Yabancı sayısını düşürmek demek, yerli oyuncuların fiyatını arttırmak anlamına gelir. Türk futboluna katkı sağlamaz. Çin ve Katar ile birlikte yabancılara 2-3 kat para ödüyoruz. Kazanmadığımız paraları ödüyoruz. Bütçemizi daraltıp, kendi içimizde denk bütçeler oluşturmalıyız. Bütçemizin önemli bir kısmını borçlarımızı ödemeye ayırmalıyız. Bunları uyguladığınız zaman mecburen insanlar altyapılara yönelecek ve gereksiz pahalı futbolcu getirmeyecek. Bu şartlarda otomatik olarak yabancı sayısının düşeceğini düşünüyorum.

Beşiktaş iki sene şampiyon oldu. Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıktı, 50’şer milyon avro aldı, kombine sattı, forma satış rekorları kırdı ama son iki senede borcu arttı. Şampiyon olsanız da bu sistemde borcunuzu ödeyemiyorsunuz. Süper Lig kulüplerine şirket olarak bakarsanız hepsi batık durumda. Biz bu derdimizi bırakmışız, yabancı sayısını konuşuyoruz. Radikal önlemler almamız gerekiyor. ‘’

Benzer Haberler

Haberler
HaberlerKULÜP