“Kadına Şiddete Dur De” projesinin basın toplantısı gerçekleştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kulüpler Birliği Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Kadına Şiddete “DUR DE!” Projesi’nin basın toplantısı Kulüpler Birliği’nin Maslak’taki merkezinde gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı toplantıda, Başkanımız Sayın Berna Gözbaşı kadına şiddete karşı farkındalık oluşturma konusunda şu ifadeleri kullandı.

“Süper Lig’in tek kadın başkanı olarak, futbolun her kesime ne kadar dokunduğunu futbolun içine girince anladım. Artan şiddet olaylarını biz kadınlar aramızda sürekli olarak konuşuyoruz. Aslında konuşmamız gereken iletmemiz gereken çocuklar olabilir, erkekler olabilir yani toplumun tamamına vermemiz gereken mesajlar olabilir.

Yine ciğerimiz çok yanmıştı bundan bir iki ay önce. Biz neden bunu futbol üzerinden, futbolun iletişim gücü üzerinden faydalanarak topluma duyurmuyoruz dedik. Değerli kulüpler birliği başkanlarımız ve başkan yardımcılarımız sağ olsunlar bu fikri diğer bütün kulüp başkanlarına da sorduk. Hızla olumlu yaklaştılar ve konuyu değerli bakanımıza iletme kararı aldık. Değerli bakanımın kendisine ben buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Randevu isteğimize çok hızlı döndü, değerli vekilimiz de bu konuda çok yardımcı oldu. Ve birlikte ziyaret ettik, konuyu açtık ve açtığımız anda bunun sadece toplumda kadına şiddet değil, şiddetin her türlüsüne karşı olmamız gerektiğini konuyu da böyle işlememiz gerektiğini konuştuk. Ama biz öncelikle kadına şiddet ile başlayıp projenin aşama aşama ilerlemesine karar verdik.

Burada çok değerli diğer kulüplerimizin Fenerbahçe’den, Galatasaray’dan, Trabzonspor’dan değerli kadın yönetim kurulu üyelerimiz var. Onlarda bu projenin bir parçası ve bu aşamaları kaydederken kendileriyle birlikte hareket ettik. Birkaç kez bir araya geldik ve bu projeyi sadece bugün kadına şiddet, daha sonra toplumdaki bütün şiddet olaylarını saha da şiddet, tribünde şiddet çocuğa, aileye ve bunu bir bütüne taşıma planımız var.

İlk aşamada takım kaptanlarımız “Şiddete Dur De” tişörtleriyle çıktılar, kaptanlar bir araya gelerek video çektiler. Maalesef ki daha geçtiğimiz hafta sonu bu videoyu yayınlamış iken o tişört ve pankartlarla çıkmışlar iken yine içimizi yakan Pınar cinayeti. Biz hem farkındalık yaratmak hem de tamamen şiddete dur demenin politikasını oluşturmak ve bunun bir parçası olmak istiyoruz. Son olayda zaten herkesin çok canı yandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konuda özellikle isim vererek bunun yanına kalmayacağını belirten açıklamaları oldu. Bunlar içimizi soğutuyor ama biz bu konuda kulüpler birliği çatısı altında ve aile bakanlığımız ile yaptığımız gibi bunun temeline inip eğitime yer vermeliyiz.

Ben buradan bir anne ve bir kadın olarak sorunun temeli oğullarımızı nasıl yetiştirdiğimiz, biz oğullarımıza sevmeyi öğretmeliyiz, biz oğullarımıza hoşgörüyü, ellerindeki kadını bir tüy gibi çiçek gibi tutup bırakmak istediğinde özgür bırakması gerektiğini mutlaka öğretmeliyiz. Ya benimsin ya toprağın anlayışını asla almamalı. Hepimiz çok yorulduk. Eğitimle tamamen yok etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ben tekrar Kulüpler Birliği Vakfımıza, yönetim kurulu arkadaşlarımıza ve en çok da bu projeye destek veren anında kamu spotu olarak yayınlanmasında hiçbir desteğini esirgemeyen Bakanımıza tekrar teşekkür ediyorum.”