Stadyum

Rhg Enertürk Enerji Stadyumu

2009 yılında açılan Stadımız şehrin batısındaki Ankara-Malatya çevre yolu üzerinde şehir merkezine 5 km uzaklıkta 190.000 m²’lik arazi üzerinde tasarlanmıştır. Stadyumun toplam kapasitesi 32.880 bin kişidir. Yapı tasarlandığında arazi raylı sistem güzergahı üzerinde olup aynı zamanda diğer ulaşım sistemlerine yakınlığı ile de tercih edilmiştir. Raylı sistem, bu yapı adasının ortasından geçmektedir. Geniş kapsamlı bir spor kompleksi olarak tasarlanmış olan yapı adası içerisinde ayrıca 1.000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 1.500 seyirci kapasiteli tam olimpik yüzme havuzu, 1.500 seyirci tribünlü, AFF standartlarında atletizm pisti, Gençlik Spor İl Müdürlüğü İdari binası ve tenis kortları bulunmaktadır.

Tesisimizin dış kaplamasının tamamında uygulanmış bilgisayar kontrollü Led ışıklandırma sistemi ile değişik senaryolarda görsel ışık şovları yapılabilmektedir.

Toplam 130 koltuk kapasiteli uygun ışık ve ses donanımına sahip basın toplantı odası gerçekleştirilen organizasyonlarla ilgili basın açıklamalarına ev sahipliği yapmaktadır.

212 adet 2000W ‘lık açıları saha içerisine kalibre edilmiş projektör bulunmaktadır. Yine UEFA standartlarında olan bu aydınlatma sistemi sayesinde sporcuların gölgesi oluşmadan aydınlatma yapılabilmektedir.

Çim saha ölçüleri 68×105 m. olup, 26 km uzunluğunda ısıtma hattına sahip sistemle otomatik olarak zemin ısısı ayarlanabilmektedir. Zeminde mevcut drenaj sistemi sayesinde de yağışlı havalarda zeminde su birikmesine engel olunabilmektedir.

Ülkemizin de aday olduğu UEFA Euro 2016 organizasyonunda her ne kadar bir oy ile Fransa kazanmış olsa bile Türkiye’de yapılan incelemelerde; müsabakaların oynanabilmesi için UEFA kriterlerine en uygun stadyum olma özelliğini taşıması da bizler için ayrı bir gurur vesilesidir.

 Galeri Fotoğrafları